За яких обставин та до якої відповідальності в процесі виконання своїх посадових обов'язків може бути притягнуто бухгалтера

У цілому відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів (ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. № 996-XIV), повідомляє ЛІГА:ЗАКОН
Тому відповідальність за недоліки у цій частині зобов'язань бухгалтер нести не може.
Водночас бухгалтер (у т. ч. головбух) виконує свої повноваження на підставі трудового договору як найманий працівник підприємства. Тож багато в чому це і зумовлює певну специфіку притягнення його до відповідальності.
Так, бухгалтер зобов'язаний виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства. За порушення цих правил бухгалтер може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.
За деяких обставин бухгалтер може бути притягнутий до матеріальної відповідальності (наприклад, якщо встановлено, що неналежне виконання ним посадових обов'язків призвело до накладення на підприємство фінансових санкцій або внаслідок завдання підприємству матеріальної шкоди).
Водночас, оскільки відносини між працівником і підприємством саме трудові, а не цивільно-правові, підприємство обмежене у своїх матеріальних претензіях середнім заробітком бухгалтера.
У разі якщо бухгалтер поєднує безпосередні трудові обов'язки з виконанням інших функцій, наприклад касира, він може нести повну матеріальну відповідальність, але вже не як бухгалтер, а як касир.
Якщо на бухгалтера покладено виконання обов'язків касира, з ним має бути укладено договір про матеріальну відповідальність, але тільки в частині обов'язків касира.
Виходячи з визначення, наведеного в примітці до ст. 364 ККУ, головний бухгалтер є посадовою особою підприємства. Таким чином, головбух може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення, пов'язані з невиконанням (неналежним виконанням) своїх обов'язків.
Кримінальна відповідальність бухгалтера не обмежується несплатою податків. Коло злочинів, за які він може бути притягнутий до такого виду відповідальності, набагато ширше.
Наприклад, бухгалтер може бути причетний до розтрати грошових коштів підприємства або до розкрадання його майна тощо. У таких випадках до нього можуть бути застосовані заходи покарання саме за ці злочини, передбачені відповідними статтями ККУ.