Бухгалтер
Онлайн-консультаціїНормативна базаЗразки документівНовиниМатеріалиШпаргалкиКалькуляториВідпочинОкМагазин
Facebook
Telegram

Новини

Новини

Сортувати за
Датою
Фільтр
Головна
Вхід
ГоловнаНовиниПоложення про оплату праці: потрібний документ чи не обов’язковий?
Останні новини
14.10.2024

Положення про оплату праці: потрібний документ чи не обов’язковий?

Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, роботодавець зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Конкретні розміри тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок, посадових окладів працівникам, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються роботодавцем з урахуванням вимог, передбачених частиною другою ст. 97 КЗпП.

Роботодавець (роботодавець - фізична особа) не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.

Одночасно з колективним договором установою затверджуються відповідні додатки, одним з таких є положення про оплату праці.

Тобто питання щодо оплати праці на підприємстві мають бути врегульовані в колективному договорі.

Проте колективний договір укладають не на всіх підприємствах. І саме в такому випадку питання щодо оплати праці на підприємстві варто врегулювати в окремому локальному документі — Положенні про оплату праці.

При розробці обов’язкове дотримання законодавчих норм і гарантій:

  • ст. 96, ст. 97 КЗпП;
  • Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР;
  • постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298;
  • окремі постанови КМУ для уточнення правил оплати праці співробітників в залежності від галузей бюджетних установ та інші нормативні акти.

Таким чином, якщо колдоговір не укладено, то роботодавець зобов'язаний погодити питання оплати праці з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а за його відсутності — з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (ст. 97 Кодексу законів про працю України, ст. 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР. Зважаючи на щойно викладене, напрошується висновок: погоджене вказаним способом положення про оплату праці — обов'язковий локальний акт для юросіб, які не уклали колдоговору.

12.05.2025
Нові ліміти на карткові перекази: що зміниться з 1 червня
08.05.2025
Єдину тарифну сітку доповнено новим розділом
05.05.2025
Який максимальний розмір відрахувань із заробітної плати
18.04.2025
Роботодавців зобов’яжуть інформувати Держпраці про заборгованість перед працівниками
09.04.2025
Чи слід звільнитися, щоб отримати премію при виході на пенсію
Відділ продажу
0-800-213-787
з 9.00 до 18.00
© Бухгалтер, Ай Ті Сістем Юкрейн, ТОВ, 2017—2025